Question #288293

210 J of heat is added to a system having an internal energy of 58 J. Calculate the amount of the external work done by the system.


Expert's answer

From the first law of thermodynamics

ΔU=Q+W\Delta U=Q+W

ΔU=58J\Delta U=58J

Q=210JQ=210J

W=?W=?

W=58210=152J\therefore W=58-210 = -152J

The amount of external work done is 152J







Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS