Question #287479

A nuclear power plant operates at 65% of its maximum theoretical (Carnot)

efficiency between temperatures of 660 0 C and 330 0 C. If the plant produces electric

energy at a rate of 1.2 GW, how much exhaust heat is discharged per hour?

[Ans = 1.4 X 10 13 J/h]


Expert's answer

Q˙2=γW1T2T1=1.41013 Jh.\dot Q_2=\gamma W_1\frac{T_2}{T_1}=1.4\cdot 10^{13}~\frac Jh.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS