Question #278450

A gas turbine receives 1 lb/sec air at 300 atm, 450°R and expands it reversibly to 30 atm in an adiabatic steady flow manner; AP = 0; AK = 0. (a) Use the deviation charts and find the exit air temperature and the work. (b) Solve using ideal gas theory and compare with foregoing answers.


Expert's answer

p1T1=p2T2,\frac{p_1}{T_1}=\frac{p_2}{T_2},

T2=T1p2p1=45°R,T_2=T_1\frac{p_2}{p_1}=45°R,

A˙=ν˙RΔT=1.9 kJs.\dot A=\dot \nu R \Delta T=1.9~\frac{kJ}s.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS