Question #274652

If 528 kJ of heat are added to 2.25 kg of helium at constant volume process when the initial temperature is 40oC, find (a) the final temperature, (b) the change in enthalpy, (c) the change in entropy. 


Expert's answer

(a) By the first law of thermodynamics:


Q=ΔU+W=ΔU+0=ΔU, Q=32mMRΔT, ΔT=2MQ3mR=75°C, Tf=Ti+ΔT=40+75=115°C.Q=\Delta U+W=\Delta U+0=\Delta U,\\\space\\ Q=\frac 32\frac{m}{\Mu}R\Delta T,\\\space\\ \Delta T=\frac{2\Mu Q}{3mR}=75°\text{C},\\\space\\ T_f=T_i+\Delta T=40+75=115°\text{C}.

(b) The change in enthalpy equals the heat supplied, or 528 kJ.

(c) The change in entropy is


ΔS=mMcVlnT2T1, ΔS=2.2541033116ln273+115273+40=376494 J.\Delta S=\frac{m}{\Mu}c_V\ln\frac{T_2}{T_1},\\\space\\ \Delta S=\frac{2.25}{4·10^{-3}}3116·\ln\frac{273+115}{273+40}=376494\text{ J}.



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS