Question #273487

Q 5. A 5 kg of ice cube at βˆ’10℃ is mixed with 0.1 kg of water at 80 ℃. There is no heat 

loss to the surrounding. The specific heat capacity of ice is 2.22 π‘˜π½πΎ

βˆ’1π‘˜π‘”βˆ’1

,The specific 

heat capacity of water is 4.187 π‘˜π½πΎ

βˆ’1π‘˜π‘”βˆ’1

. The specific latent heat of fusion of ice is 

333 π‘˜π½ π‘˜π‘”βˆ’1

.

(a) What is the final physical state of the mixture? (Gas, Liquid or Solid?)

Justify your answer using suitable calculations 

(b) What is the final temperature of the mixture?


Expert's answer

Solution;

Given;

For water;

mw=0.1kgm_w=0.1kg

Cpw=4.187kJ/kgKC_{p_w}=4.187kJ/kgK

Tw=80Β°c=353KT_w=80Β°c=353K

For ice;

mi=5kgm_i=5kg

Ti=βˆ’10Β°c=263KT_i=-10Β°c=263K

Cpi=2.22kJ/kgKC_{p_i}=2.22kJ/kgK

Lf=333kJ/kgL_f=333kJ/kg

(a)

Final physical state is solid.

To justify we find the final temperature;

(b)

Heat loss by the water is heat gained by the ice;

Heat lost by water;

Qw=mwCwTfβˆ’mwCwTwQ_w=m_wC_wT_f-m_wC_wT_w

Qw=(0.1Γ—4.187)Tfβˆ’(0.1Γ—4.187Γ—353)Q_w=(0.1Γ—4.187)T_f-(0.1Γ—4.187Γ—353)

Qw=0.4187Tfβˆ’147.8011Q_w=0.4187T_f-147.8011

Heat gained by ice;

Qi=miCpwTfβˆ’miCpiTiβˆ’miLfQ_i=m_iC_{p_w}T_f-m_iC_{p_i}T_i-m_iL_f

Qi=(5Γ—4.187)Tfβˆ’(5Γ—2.22Γ—263)βˆ’(5Γ—333)Q_i=(5Γ—4.187)T_f-(5Γ—2.22Γ—263)-(5Γ—333)

Qi=20.935Tfβˆ’4584.3Q_i=20.935T_f-4584.3

Therefore;

If;

Qi=QwQ_i=Q_w

20.935Tfβˆ’4584.3=0.4187Tfβˆ’147.801120.935T_f-4584.3=0.4187T_f-147.8011

20.5163Tf=4436.498920.5163T_f=4436.4989

Tf=216.27KT_f=216.27K

Therefore the state of mixture is solid since the final temperature is lower than the melting point of ice.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS