Question #270702

Two concrete spans,of a 250m long bridge,are placed end to end so that there is no room allowed for expansion.If a temperature increase of 20.0°C occurs,what is the height y to which the spans rise when they buckle?

Expert's answer

After the temperature rises by 20°C, the new length of a 125-m-long span is


Lf=Li(1+αΔT)=125.03 m.L_f=L_i (1+αΔT)=125.03\text{ m}.

By the Pythagorean theorem:


Δh=Lf2Li2=2.74 m.\Delta h=\sqrt{L_f^2-L_i^2}=2.74\text{ m}.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS