Question #267476

Water is flowing at a rate of 100 L/s in a 20 cm diameter pipe. How fast is the water flowing in m/s?


Expert's answer

Q=vS,    Q=vS,\implies

v=QS=4Qπd2=3.2 ms.v=\frac QS=\frac{4Q}{\pi d^2}=3.2~\frac ms.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS