Question #265474

During the execution of a reversible nonflow process where the volume changes 

from an initial volume is 0.845 m3

to a final volume of 0.28 m2

and the pressure varies 

as p = -730V + 690 kPaa, where V is in m3

. Determine the work done


Expert's answer

Solution;

Given;

v1=0.845m3v_1=0.845m^3

v2=0.28m3v_2=0.28m^3

p=(−730v+690)kPap=(-730v+690)kPa

Now;

W=∫v1v2pdvW=\int_{v_1}^{v_2}pdv

W=∫0.8450.28(−730v+690)dvW=\int_{0.845}^{0.28}(-730v+690)dv

W=[−365v2+690v]0.8450.28W=[-365v^2+690v]_{0.845}^{0.28}

W=164.58−322.43=−157.85kJW=164.58-322.43=-157.85kJ



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS