Question #262844

how much heat must be absorbed by 475 grams of water to raise its temperature by 30°c


Expert's answer

m=475gm

∆T=30°C

Q=ms∆T



Q=475×4.18×30=59565J=59.565KJQ=475\times4.18\times30=59565J=59.565KJ


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS