Question #257680

A man walks westward on a ship with a speed of 4km/hr. The ship's propeller drives it 15km/hr south. What is the actual speed of the man relative to the Earth? What is the direction of his velocity?

Expert's answer

The actual speed is


v=42+152=15.52 km/h.v=\sqrt{4^2+15^2}=15.52\text{ km/h}.

The direction is


θ=tan1154=75° S of E.\theta=\tan^{-1}\frac{15}{4}=75°\text{ S of E}.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS