Question #256064

Calculate the internal energy of one mole of nitrogen gas at pressure 50k pa occupying at V=5.10cm

Expert's answer

i=5,i=5,

U=i2νRT=i2pV,U=\frac i2 \nu RT=\frac i2pV,

U=5251045.1106=0.64 J.U=\frac 52\cdot 5\cdot 10^4\cdot 5.1\cdot 10^{-6}=0.64~J.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS