Question #251429

An air bubble rises from the bottom of a well where the temperature is 25°C to the surface where the temperature is 27°C. Find the percent increase in the volume of the bubble if the depth of the well is 5 m. Atmospheric pressure is 101,528 Pascals.    


Expert's answer

We have to consider the ideal gas law, thus the relation between both states will be given by


P1V1T1=P2V2T2  ⟹  V2V1=P1T2P2T1\cfrac{P_1V_1}{T_1} = \cfrac{P_2V_2}{T_2} \implies \cfrac{V_2}{V_1} = \cfrac{P_1 T_2}{P_2T_1}


Now, we need to define the pressures and temperatures to calculate the rate between the new volume out of the well (V2) and the original volume of gas at the bottom (V1):


P1=Pbottom=ρH2OghP1=1000kgm3⋅9.80ms2⋅5 m×1 Pa1 kg/(m2⋅s2)P1=49000 PaT1=Tbottom=25 °C=298.15 KP2=Psurface=PatmP2=101528 PaT2=Tsurface=27 °C=300.15 KP_1=P_{bottom}=\rho_{_{\text{H}_2\text{O}}}gh \\ P_1= 1000\frac{kg}{m^3}\cdot 9.80\frac{m}{s^2}\cdot 5\,m\times \frac{1\,Pa}{1\,kg/(m^2 \cdot s^2)} \\P_1=49000\,Pa \\ T_1=T_{bottom}=25\,°C=298.15\,K \\ P_2=P_{surface}=P_{atm} \\ P_2=101528\,Pa \\ T_2=T_{surface}=27\,°C=300.15\,K


Now we substitute and we will find the change in volume:


% of change=100⋅V2−V1V1=100⋅(P1T2P2T1−1) % of change=100⋅((101528 Pa)(300.15 K)(49000 Pa)(298.15 K)−1)∴% of change=100⋅(2.0589−1)=105.89 %\text{\% of change} = 100\cdot \cfrac{V_2-V_1}{V_1} = 100\cdot \Bigg( \cfrac{P_1 T_2}{P_2T_1} -1\Bigg) \\ \text{ } \\ \text{\% of change} = 100\cdot \Bigg( \frac{(101528\text{ Pa}) (300.15\text{ K})}{(49000\text{ Pa}) (298.15\text{ K})} -1\Bigg) \\ \therefore \text{\% of change} = 100\cdot (2.0589-1)=105.89\text{ \%}


In conclusion, the volume of the bubble on the surface will increase and be 105.89 % higher than the volume at the bottom V1.

Reference

  • Chang, R., & Goldsby, K. A. (2010). Chemistry. Chemistry, 10th ed.; McGraw-Hill Education: New York, NY, USA.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS