Question #250933

You are riding a unicorn at 25 m/s and come to a uniform stop at a red light 20 m away what s your acceleration?

Expert's answer

vf2vi2=2ax0252=2a×20a=62540=15.625  m/s2v_f^2 -v_i^2 = 2ax \\ 0 -25^2 = 2a \times 20 \\ a = \frac{-625}{40} = -15.625 \; m/s^2


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS