Question #211683

1. At absolute zero temperature, all states within the Fermi sphere are occupied by electrons with spin state of half. Take density  cm-3. Calculate


i. Fermi wave vector.

(3)

ii. Fermi energy.

(3)

iii. Fermi momentum.



Expert's answer

Solution.

n≈1022cm−3=1028m−3;n\approx10^{22}cm^{-3}=10^{28}m^{-3};

n=kF33π2  ⟹  kF=(3π2n)1/3;n=\dfrac{k_F^3}{3\pi^2}\implies k_F=(3\pi^2n)^{1/3};

kF=(3⋅3.142⋅1028)1/3=6.53⋅109m−1;k_F=(3\sdot3.14^2\sdot10^{28})^{1/3}=6.53\sdot10^9m^{-1};

EF=h2kF22m;E_F=\dfrac{h^2k_F^2}{2m};

EF=(6.626⋅10−34)2⋅(6.53⋅109)22⋅9.1⋅10−31=15.75⋅10−19J;E_F=\dfrac{(6.626\sdot10^{-34})^2\sdot(6.53\sdot10^9)^2}{2\sdot9.1\sdot10^{-31}}=15.75\sdot10^{-19}J;

pF=hkF;p_F=hk_F;

pF=6.626⋅10−34⋅6.53⋅109=43.27⋅10−25kgm/s;p_F=6.626\sdot10^{-34}\sdot6.53\sdot10^9=43.27\sdot 10^{-25}kgm/s;

Answer: I.kF=(3⋅3.142⋅1028)1/3=6.53⋅109m−1;k_F=(3\sdot3.14^2\sdot10^{28})^{1/3}=6.53\sdot10^9m^{-1};

II.EF=15.75⋅10−19J;E_F=15.75\sdot10^{-19}J;

III.pF==43.27⋅10−25kgm/s.p_F==43.27\sdot 10^{-25}kgm/s.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS