Answer to Question #141817 in Molecular Physics | Thermodynamics for Kosalu

Question #141817

A lead block of mass 2kg falls from a height h to the ground. The specific heat capacity of lead is 120J/kgk and the rise in temperature is 0.4°C. Calculate the height


1
Expert's answer
2020-11-02T09:22:10-0500

Answer

Change Potential energy = change in heat of leat

Mgh=MSΔTMgh=MS\Delta T

h=SΔTgh=\frac{S\Delta T}{g}


By putting the value


h=120×0.49.8=4.89mh=\frac{120\times0.4}{9.8}=4.89m














Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog