Question #11567

A certain fluid at 10 bar is contained in a cylinder behind a piston, the initial volume
being 0.05 m^3. Calculate the work done by the fluid when it expands reversibly:
i. at constant pressure to a final volume of 0.2 m^3
ii. according to a linear law to a final volume of 0.2 m^3 and a final pressure of 2 bar
iii. according to a law pV = constant to a final volume of 0.1 m^3
iv. according to a law pV^3 = constant to a final volume 0f 0.06 m^3
v. according to a law p=(a/v^2) - (b/v) to a final volume of 0.1 m^3 and a final pressure of 1 bar
where A and B are constants.
Sketch all processes on a p-V diagram.

I have the answer but I need the solution. Thanks

Expert's answer

Answer on Question #11567-Physics-Molecular Physics-Thermodynamics

A certain fluid at 10 bar is contained in a cylinder behind a piston, the initial volume being 0.05m∧30.05\mathrm{m}^{\wedge}3 . Calculate the work done by the fluid when it expands reversibly:

i. at constant pressure to a final volume of 0.2m∧30.2\mathrm{m}^{\wedge}3

ii. according to a linear law to a final volume of 0.2m∧30.2\mathrm{m}^{\wedge}3 and a final pressure of 2 bar

iii. according to a law pV=pV = constant to a final volume of 0.1 m∧30.1 \, \text{m}^{\wedge} 3

iv. according to a law pV∧3=pV^{\wedge}3 = constant to a final volume of 0.06 m∧30.06 \, \text{m}^{\wedge} 3

v. according to a law p=(a/v∧2)−(b/v)p = (a / v^{\wedge}2) - (b / v) to a final volume of 0.1 m∧30.1 \, \text{m}^{\wedge}3 and a final pressure of 1 bar where A and B are constants.

Sketch all processes on a p-V diagram.

Solution


i.

For reversible non-flow process we have


W=s h a d e d a r e a=∫V1V2pdV=p(V2−V1)=1000kPa⋅(0.2−0.05)m3=150kJ.W = \text {s h a d e d a r e a} = \int_ {V _ {1}} ^ {V _ {2}} p d V = p \left(V _ {2} - V _ {1}\right) = 1 0 0 0 k P a \cdot (0. 2 - 0. 0 5) m ^ {3} = 1 5 0 k J.


ii.


W=s h a d e d a r e a=(p1+p22)∣V2−V1∣=(10+22)105∣0.2−0.05∣=90kJ.W = \text {s h a d e d a r e a} = \left(\frac {p _ {1} + p _ {2}}{2}\right) | V _ {2} - V _ {1} | = \left(\frac {1 0 + 2}{2}\right) 1 0 ^ {5} | 0. 2 - 0. 0 5 | = 9 0 k J.


iii.


W=shaded area=∫12p dV=∫12p1V1V dV.W = \text{shaded area} = \int_{1}^{2} p \, dV = \int_{1}^{2} \frac{p_{1} V_{1}}{V} \, dV.W=p1V1ln⁡V2V1=1000⋅0.05⋅ln⁡(0.10.05)=34.7 kJ.W = p_{1} V_{1} \ln \frac{V_{2}}{V_{1}} = 1000 \cdot 0.05 \cdot \ln \left(\frac{0.1}{0.05}\right) = 34.7 \, \text{kJ}.


iv.


W=p2V2−p1V1(1−3).W = \frac{p_{2} V_{2} - p_{1} V_{1}}{(1 - 3)}.


Where p2=p1(V1V2)3=10(0.050.06)3=5.787 barp_2 = p_1 \left(\frac{V_1}{V_2}\right)^3 = 10 \left(\frac{0.05}{0.06}\right)^3 = 5.787 \, \text{bar}.


W=5.787⋅0.06−10⋅0.05−2⋅105=7640 J.W = \frac{5.787 \cdot 0.06 - 10 \cdot 0.05}{-2} \cdot 10^{5} = 7640 \, \text{J}.


v.


W=∫12((aV2)−(bV))dV=a(1V1−1V2)+bln⁡V1V2.W = \int_{1}^{2} \left(\left(\frac{a}{V^{2}}\right) - \left(\frac{b}{V}\right)\right) dV = a \left(\frac{1}{V_{1}} - \frac{1}{V_{2}}\right) + b \ln \frac{V_{1}}{V_{2}}.10 bar=(a(0.05 m3)2)−(b0.05 m3);1 bar=(a(0.1 m3)2)−(b0.1 m3).10 \, \text{bar} = \left(\frac{a}{(0.05 \, \text{m}^{3})^{2}}\right) - \left(\frac{b}{0.05 \, \text{m}^{3}}\right); \quad 1 \, \text{bar} = \left(\frac{a}{(0.1 \, \text{m}^{3})^{2}}\right) - \left(\frac{b}{0.1 \, \text{m}^{3}}\right).a=0.04 bar m6; b=0.3 bar m3.a = 0.04 \, \text{bar} \, \text{m}^{6}; \, b = 0.3 \, \text{bar} \, \text{m}^{3}.


Thus,


W=0.04 bar m6(10.05 m3−10.1 m3)+0.3 bar m3ln⁡0.05 m30.1 m3=19.2 kJ.W = 0.04 \, \text{bar} \, \text{m}^{6} \left(\frac{1}{0.05 \, \text{m}^{3}} - \frac{1}{0.1 \, \text{m}^{3}}\right) + 0.3 \, \text{bar} \, \text{m}^{3} \ln \frac{0.05 \, \text{m}^{3}}{0.1 \, \text{m}^{3}} = 19.2 \, \text{kJ}.


http://www.AssignmentExpert.com/


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS