Answer to Question #107367 in Molecular Physics | Thermodynamics for Nyx

Question #107367
A jar of tea is placed in sunlight until it
reaches an equilibrium temperature of 33.4◦C .
In an attempt to cool the liquid, which has a
mass of 184 g , 103 g of ice at 0.0◦C is added.
At the time at which the temperature of the
tea is 32.6◦C , find the mass of the remaining ice in the jar. The specific heat of water
is 4186 J/kg ·◦ C . Assume the specific heat
capacity of the tea to be that of pure liquid
water.
Answer in units of g.
1
Expert's answer
2020-04-06T09:14:03-0400

The heat balance equation says

cwmw(titf)=λiceΔmice.c_wm_w(t_i-t_f)=\lambda_{ice}\Delta m_{ice}.

Hence

Δmice=cwmw(titf)λice=4.186×184×(33.432.6)334=1.84g.\Delta m_{ice}=\frac{c_wm_w(t_i-t_f)}{\lambda_{ice}}\\ =\frac{4.186\times 184\times(33.4-32.6)}{334}=1.84\:\rm g.

The mass of the remaining ice in the jar

m=1031.84=101g.m=103-1.84=101\:\rm g.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

Assignment Expert
26.05.21, 23:29

Dear Rachel, it is latent heat of melting for ice


Rachel
26.05.21, 23:22

How did you get the 334?

anya
27.04.20, 21:49

so i keep doing this problem and every time I'm getting it wrong

Assignment Expert
27.04.20, 17:25

Dear Sandra Reyes, this number comes form the task condition

Sandra Reyes
24.04.20, 23:04

How did you got the 334

Leave a comment