Question #99642

A jet aircraft is traveling at 295 m/s in horizontal flight. The engine takes in air at a
rate of 97.8 kg/s and burns fuel at a rate of
3.75 kg/s. The exhaust gases are ejected at
709 m/s relative to the aircraft.
Find the thrust of the jet engine.
Answer in units of N.
Don't round answer.

Expert's answer

Thrust of the jet engine we find from 2nd Newton law


F=ΔpΔt=m1Δv+m2v0=m1(v0−v)+m2v0F=\frac{\Delta p}{\Delta t}=m_1\Delta v+m_2v_0=m_1(v_0-v)+m_2v_0


Initial conditions


m1=97.8kgs;m2=3.75kgs;v0=709ms;v=295msm_1=97.8 \frac{kg}{s}; m_2=3.75 \frac{kg}{s}; v_0=709\frac{m}{s};v=295\frac{m}{s}

Calculating

F=97.8⋅(709−295)+3.75⋅709=43148(N)F=97.8\cdot (709-295)+3.75 \cdot 709= 43148 (N)


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS