Question #98542

A cannonball is dropped from the top of a building. If the point of release is 105 ft above the ground, what is the velocity of the cannonball just before it strikes the ground?

Expert's answer

The law of conservation of energy gives


mgh=mv22mgh=\frac{mv^2}{2}

So, the velocity of the cannonball just before it strikes the ground


v=2ghv=\sqrt{2gh}


=2×32 ft/s2×105 ft=82 ft/s=25 m/s=\sqrt{2\times 32\:\rm ft/s^2\times 105\: ft}=82\:\rm ft/s=25\:\rm m/s


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS