Question #98109
A heavy flywheel of mass 15kg and radius 20cm is mounted on an horizontal axle of radius 1cm and negligible mass compared with the flywheel, neglecting friction,find the angular acceleration if a force of 4kg is applied tangentially to the axle
1
Expert's answer
2019-11-07T09:09:24-0500
I=taI= \frac{t}{a}

Where I moment of inertion of flywheel, t - torque, a - angular acceleration


t=FRt = FR

Where R - radius of flywheel, F - force


I=M(Rr)22I = \frac{M(R-r) ^2}{2}

Where M- mass of flywheel, r - radius of axle


a=2FRM(Rr)2=2.95(1/s2)a = \frac{2FR }{M(R-r) ^2}= 2.95 (1/s^2)


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS