Question #97937
A child standing on the floor of a balcony of a multi storey building, throws a ball straight upwards with an initial velocity of 10m/s. Assume the the floor is 25m high from the ground. Take g=9.8m/s/s.find the a.maximum height above the ground reached by the ball. B.velocity with which the ball strikes the ground
1
Expert's answer
2019-11-04T10:36:34-0500

A.


H=h+v22gH=h+\frac{v^2}{2g}

H=25+1022(9.8)=30 mH=25+\frac{10^2}{2(9.8)}=30\ m

B.


V2=v2+2ghV^2=v^2+2gh

V2=102+2(9.8)(25)V^2=10^2+2(9.8)(25)

V=24msV=24\frac{m}{s}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS