Question #97873

4. A runner maintains a constant speed of 6.0 m/s with a stride length of 1.4 m. If the runner
increases his stride length to 1.5 m without changing his stride frequency, what will his new speed
be?

Expert's answer

Frequency (number of steps per second): f=v/l=6.0/1.4=4.286sec−1f= {v} / {l}=6.0 / 1.4 = 4.286 sec^{-1}

If the step length increases : v=f∗l=4.286∗1.5=6.43meter/secv= f * l = 4.286 * 1.5 = 6.43 meter/sec



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS