kinetic energy change Δ\DeltaΔE = 5.8(8.2)22=195J.\frac{5.8(8.2)^2}{2} = 195 J.25.8(8.2)2=195J.
potential energy change Δ\DeltaΔP = 5.8⋅10⋅3sin30=87J;5.8\cdot10\cdot3sin30 = 87J;5.8⋅10⋅3sin30=87J;
friction force F=195−873=36N;F = \frac{195-87}{3} = 36 N;F=3195−87=36N;
kinetic friction coefficient μ\muμ = 3658cos30=0.72\frac{36}{58cos30} = 0.7258cos3036=0.72
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments