Question #97805
2.A car travels around a bend of radius 400m on a road which is banked at an angle to the horizontal, if the car has no tendency to slip when travelling at 35m/s. Find the angle
1
Expert's answer
2019-11-04T10:12:42-0500
tanθ=mv2rmg=v2rg\tan{\theta}=\frac{\frac{mv^2}{r}}{mg}=\frac{v^2}{rg}

tanθ=352(400)(9.8)=0.3125\tan{\theta}=\frac{35^2}{(400)(9.8)}=0.3125

θ=arctan0.3125=17.35°\theta=\arctan{0.3125}=17.35\degree


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS