Question #97800
A car slows down from 20m/s with a uniform velocity retardation of 25m/s2 calculate how long it will take the car to reach 5m/s and the distance that will be covered .
1
Expert's answer
2019-11-04T10:11:58-0500

The time is


t=Vva=20525=0.6 st=\frac{V-v}{a}=\frac{20-5}{25}=0.6\ s

V2v2=2asV^2-v^2=2as

20252=2(25)s20^2-5^2=2(25)s

The distance that will be covered:


s=7.5 ms=7.5\ m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS