Question #97781
Shawn and his bike have a total mass of
57.9 kg. Shawn rides his bike 0.91 km in
12.5 min at a constant velocity.
The acceleration of gravity is 9.8 m/s2.
What is Shawn’s kinetic energy?
Answer in units of J.
Don't round answer
1
Expert's answer
2019-11-04T09:54:54-0500
v=st=91012.560=1.213msv=\frac{s}{t}=\frac{910}{12.5\cdot 60}=1.213\frac{m}{s}

Shawn’s kinetic energy:


K=0.5mv2=0.5(57.9)(1.213)2=42.6 JK=0.5mv^2=0.5(57.9)(1.213)^2=42.6\ J


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS