Question #97734
Calculate the elastic potential energy when a 1000N/m spring is stretched by a 20N force
1
Expert's answer
2019-11-01T11:24:43-0400

The Hooke's law says


F=kxF=kx

So, the deformation of a spring


x=Fk=20N1000N/m=0.02mx=\frac{F}{k}=\frac{20\:\rm N}{1000\:\rm N/m}=0.02\:\rm m

The elastic potential energy


Ep=kx22=1000N/m×(0.02m)22=0.2JE_p=\frac{kx^2}{2}=\frac{1000\:\rm N/m\times (0.02\:\rm m)^2}{2}=0.2\:\rm J


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS