Question #97719
It takes a certain satellite exactly 1.9 hours to orbit the Earth. Find:
a) the period of the orbit in seconds
b) the orbital radius
c) the centripetal acceleration
d) the angular velocity
e) the orbital velocity
f) the altitude of the satellite above Earth’s surface
1
Expert's answer
2019-11-01T11:24:28-0400

a.


T=1.9(3600)=6840 sT=1.9(3600)=6840\ s

b.


r3=GM4π2T2r^3=\frac{GM}{4\pi^2}T^2

r3=(6.761011)(5.971024)4π268402r^3=\frac{(6.76\cdot 10^{-11})(5.97\cdot 10^{24})}{4\pi^2}6840^2

r=7.82106mr=7.82\cdot 10^{6}m

c.


g=GMr2g=\frac{GM}{r^2}

g=(6.761011)(5.971024)(7.82106)2=6.60ms2g=\frac{(6.76\cdot 10^{-11})(5.97\cdot 10^{24})}{(7.82\cdot 10^{6})^2}=6.60\frac{m}{s^2}

d.


ω=gr=6.67.82106=0.000919rads\omega=\sqrt{\frac{g}{r}}=\sqrt{\frac{6.6}{7.82\cdot 10^{6}}}=0.000919\frac{rad}{s}

e.


v=ωr=(0.000919)(7.82106)=7190msv=\omega r=(0.000919)(7.82\cdot 10^{6})=7190\frac{m}{s}

f.


h=rR=7.821066.37106=1.45106mh=r-R=7.82\cdot 10^{6}-6.37\cdot 10^{6}=1.45\cdot 10^{6}m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS