Question #97636
A block of mass 6.00 kg rests on a horizontal surface where the coefficient of kinetic friction between the two is 0.400. A string attached to the block is pulled horizontally, resulting in a 3-m/s2 acceleration by the block. Find the tension in the string. (g = 9.80 m/s2)
1
Expert's answer
2019-10-31T11:15:22-0400
ma=Tμmgma=T-\mu mg

The tension in the string:


T=m(a+μg)=6(3+(0.4)(9.8))=41.5 NT=m(a+\mu g)=6(3+(0.4)(9.8))=41.5\ N


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS