Question #97440
A man travels 7.0km due North,then 10.0km East,find the resultant displacement.If he travels 7.0km 30degrees East of North,then 10.0km East,find the resultant displacement
1
Expert's answer
2019-10-28T11:36:31-0400

1)


d=72+102=12.2 kmd=\sqrt{7^2+10^2}=12.2\ km

θ=arctan710=35° North of East\theta=\arctan{\frac{7}{10}}=35\degree \ North\ of \ East

2)


d=72+102+2(7)(10)cos(9030)=14.8 kmd=\sqrt{7^2+10^2+2(7)(10)\cos{(90-30)}}=14.8\ km

θ=arctan7cos3010+7sin30=24.2° North of East\theta=\arctan{\frac{7\cos{30}}{10+7\sin{30}}}=24.2\degree \ North\ of \ East


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS