Question #97344
An aeroplane taking off from the air strip has a runway of 600 m. What is its uniform acceleration if it leaves the ground in 15 seconds from the start? What is its take-off speed?
1
Expert's answer
2019-10-28T10:57:54-0400

The distance traveled by an aeroplane before it taking off the ground


d=at22d=\frac{at^2}{2}

So, the acceleration


a=2dt2=2×600152=5.3m/s2a=\frac{2d}{t^2}=\frac{2\times 600}{15^2}=5.3\:\rm m/s^2

The take-off speed


v=at=5.3×15=80m/sv=at=5.3\times 15=80\:\rm m/s


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS