Question #96996
An object at rest is acted by a 8.0N force for 0.40s after this time interval, the object has a final speed of 8.0m/s. How much time is needed for 4.0N force to produce the same speed?
1
Expert's answer
2019-10-22T10:21:11-0400

The acceleration of the object


a=ΔvΔt=800.4=20m/s2a=\frac{\Delta v}{\Delta t}=\frac{8-0}{0.4}=20\:\rm m/s^2

So, the mass of the object


m=Fa=8N20  m/s2=0.4kgm=\frac{F}{a}=\frac{8\:\rm N}{20\;\rm m/s^2}=0.4\:\rm kg

If the force is reduced by half, the acceleration of the object


a=Fm=4N0.4kg=10m/s2a=\frac{F}{m}=\frac{4\:\rm N}{0.4\:\rm kg}=10\: \rm m/s^2

Therefore, the interval of time

Δt=Δva=8010=0.8s\Delta t=\frac{\Delta v}{a}=\frac{8-0}{10}=0.8\:\rm s


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS