Question #96988
A 5kg object which is initially at rest is acted upon by a 25N net external force. What is the speed of the object after 4 seconds?
1
Expert's answer
2019-10-22T10:19:38-0400
a=Fm=255=5ms2a=\frac{F}{m}=\frac{25}{5}=5\frac{m}{s^2}

v=at=(5)(4)=20msv=at=(5)(4)=20\frac{m}{s}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS