Question #96984
An airplane starts from rest and accelerates on a runway at 5m/s^2 for 7 seconds. How far down the runway is the plane after 7 seconds?
1
Expert's answer
2019-10-22T10:21:27-0400

The distance traveled by airplane


d=vit+at22=0×7+5×722=122.5  md=v_it+\frac{at^2}{2}=0\times 7+\frac{5\times 7^2}{2}=122.5\;\rm m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS