Question #96929
Find or calculate the acceleration of drag car that goes from 0 to 300km/h in 0.56km.
1
Expert's answer
2019-10-24T09:28:55-0400

We have:


v202=2asv^2-0^2=2as

(3003.6)202=2(560)a\left(\frac{300}{3.6}\right)^2-0^2=2(560)a

a=6.2ms2a=6.2\frac{m}{s^2}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS