Question #96922
My question is: Construction elevator is moving downward at 5 m/s. If the worker on the elevator drops his pliers and it hits the ground 10 seconds later, how high was he when he dropped the pliers?
1
Expert's answer
2019-10-22T10:02:45-0400

The distance traveled by pliers


d=vit+gt22d=v_it+\frac{gt^2}{2}

=5m/s×10s+9.8m/s2×(10 s)22=540m=5\:\rm m/s\times 10\: s+\frac{9.8\: m/s^2\times (10\:\ s)^2}{2}=540\: m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS