Question #96900
A block of mass 6.69 kg is on a horizontal surface. The coefficient of kinetic friction between the block and the surface is 0.159.
a) What horizontal force would be required to keep the block moving at a constant velocity?
b) What horizontal force is required to accelerate the block at 4.67 m/s^2 ?
1
Expert's answer
2019-10-21T09:06:27-0400

The Newton's second law gives


ma=FFfrictma=F-F_{\rm frict}ma=Fμmgma=F-\mu mg

(a) when a block miving with constant velocity its acceleration is zero , so


F=μmg=0.159×6.69kg×9.81m/s2=10.4NF=\mu mg=0.159\times 6.69\:\rm kg\times 9.81\:\rm m/s^2=10.4\: N

(b) if acceleration of the block is 4.67m/s24.67\: \rm m/s^2, we obtain


F=ma+μmgF=ma+\mu mg=6.69kg×4.67m/s2+10.4N=41.7N=6.69\:\rm kg\times4.67\: \rm m/s^2+10.4\: N =41.7\: N

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS