Question #96810
A car of mass 1000 kg moving witha velocity of 90 km/h collides with a tree and comes to stop in 10 s. What is the change in momentum of the car? What is the force applied by the tree to stop the car?
1
Expert's answer
2019-10-21T08:53:23-0400

The change in momentum of the car


Δp=mvfvi\Delta p=m|v_f-v_i|

=1000kg×0m/s901000m3600s=25000kgm/s=1000\: \rm kg\times |0\: m/s-90\: \frac{1000\: m}{3600\: s}|=25000\: kg\cdot m/s

The force applied by the tree to stop the car is equal


F=ΔpΔt=25000kgm/s10s=2500NF=\frac{\Delta p}{\Delta t}=\rm\frac{25000\: kg\cdot m/s}{10\: s}=2500\: N


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS