Question #96779
A car of mass 1200kg traveling westward at 30. M/s is slowed to a stop in a distance of 50. M by the cars brakes. What was the breaking force?
1
Expert's answer
2019-10-18T10:09:46-0400

The magnitude of the acceleration of a car


a=v22d=(30m/s)22×50m=9m/s2a=\frac{v^2}{2d}=\frac{(30\:\rm m/s)^2}{2\times 50\:\rm m}=9\:\rm m/s^2

The magnitude of the braking force


F=ma=1200rg×9m/s2=10800NF=ma=1200\:\rm rg\times 9\: m/s^2=10800\: N

The direction of the braking force is toward to the East.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

Sophia
25.03.21, 02:16

Thank you, it really helped that you showed how to solve the problem

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS