Question #96700
Pirate Jack is in a speed boat cruising along. He is going to jump off the boat at 7 m/s and onto the tube at the same height as the boat and being pulled 4 m behind. What angle does he have to jump at?
1
Expert's answer
2019-10-18T10:06:10-0400

The range of projectile:


d=v2gsin2θd=\frac{v^2}{g}\sin{2\theta}

4=729.8sin2θsin2θ=0.84=\frac{7^2}{9.8}\sin{2\theta}\to\sin{2\theta}=0.8

θ=0.5arcsin0.8=27°\theta =0.5\arcsin{0.8}=27\degree


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS