Question #96596
a object is being rotated in a centrifuge which has a radius of 6.0m.If the acceleration of the centrifuge is 3 g, calculate the velocity of object and the time period of its motion.
1
Expert's answer
2019-10-17T11:07:19-0400

Ac=v2/rAc = v²/r

3 = v²/6

v = 4.24 m/s



Ac=rωAc = rω, 3 = 6ω, ω = 0.5

T=2π/ωT = 2π/ω

T = (2*22/7)/0.5 = 12.57 s


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS