Question #96384
A dynamite blast at a quarry launches a rock straight upward and 1.5s later it is rising at a rate of 11m/s. Assuming air resistance has no effect on the rock calculate its speed (a) at launch and (b) 5.1s after launch. I have gotten the answer for (a) which is 25.7m/s however I can not get (b). I have tried using the V=vo+at formula to get (b) which gives you -24.28 but this answer keeps on coming up as incorrect. I’m unsure what to do next.
1
Expert's answer
2019-10-14T09:30:51-0400

a)


vivf=gtv_i-v_f=gt

vi11=(9.8)(1.5)v_i-11=(9.8)(1.5)

vi=25.7msv_i=25.7\frac{m}{s}

b) The velocity:


V=vfgT=119.8(5.11.5)=24.3msV=v_f-gT=11-9.8(5.1-1.5)=-24.3\frac{m}{s}

The speed:


v=24.3msv=24.3\frac{m}{s}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS