Question #96353
An olympic.class sprinter starts a race with starts an acceleration of 4.50m/s². what is her speed 2.40s later?
1
Expert's answer
2019-10-14T09:15:17-0400

The final speed of the car


vf=vi+atv_f=v_i+at

vf=0m/s+4.50m/s2×2.40s=10.8m/sv_f=0\:\rm m/s+4.50\:\rm m/s^2\times 2.40\:\rm s=10.8\:\rm m/s


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS