Question #96342
If both animals are running at full speed,
with the gazelle 55.1 m ahead, how long before
the cheetah catches its prey?
Answer in units of s.
1
Expert's answer
2019-10-14T09:17:29-0400

The speed of cheetah:


vc=90.5kmh=90.53.6msv_c=90.5\frac{km}{h}=\frac{90.5}{3.6}\frac{m}{s}

The speed of gazelle:


vg=74.7kmh=74.73.6msv_g=74.7\frac{km}{h}=\frac{74.7}{3.6}\frac{m}{s}

The time will be


t=dvcvg=(55.1)(3.6)90.574.7=12.6 st=\frac{d}{v_c-v_g}=\frac{(55.1)(3.6)}{90.5-74.7}=12.6\ s


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS