calculate the force exerted on a rockeg if propelling gases are expelled at 1000kg/s woth a speed of 600 m/s
1
2019-10-10T09:57:13-0400
The rocket thrust force
F=ΔtΔmv
=1000kg/s×600m/s=600000N=600kN
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments