Question #96125
A 500-N tightrope walker stands at the center of the rope. If the rope can withstand a tension of 1 800 N without breaking, what is the minimum angle the rope can make with the horizontal?
1
Expert's answer
2019-10-09T10:38:11-0400

Let TT be the tension in the rope.

θ\theta be the angle the rope make wrt. horizontal.

Vertical component of Tension will balance the weight of tight rope Walker,

So,


2Tsinθ=weight=5002T\sin\theta=weight=500

Now,

Maximum tension allowed = 1800 N

Therefore,


2×1800×sinθ=500orsinθ=536or,θ=7.983°2×1800×\sin\theta=500\\or\\\sin\theta=\frac{5}{36}\\or,\\\theta=7.983\degree

So minimum angle that the rope can make is 7.983°7.983\degree


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS