Question #96041
A jet airliner moving initially at 689 mph
(with respect to the ground) to the east moves
into a region where the wind is blowing at
424 mph in a direction 59◦
north of east.
What is the new speed of the aircraft with
respect to the ground?
Answer in units of mph.
1
Expert's answer
2019-10-08T10:06:30-0400

The angle between two vectors is


θ=59°\theta=59\degree

The new velocity of the aircraft with respect to the ground


V=va+vw\bold{V=v_a+v_w}

The new speed of the aircraft with respect to the ground:


V=va2+vw2+2vavwcos59°V=\sqrt{v_a^2+v_w^2+2v_av_w\cos{59\degree}}

V=6892+4242+2(689)(424)cos59°=978 mphV=\sqrt{689^2+424^2+2(689)(424)\cos{59\degree}}=978\ mph


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS