Question #96037
m=68kg
v=4km/h
n=?
1
Expert's answer
2019-10-08T10:07:11-0400
p=mvp=mv

p=(68)43.6=75.6 kgmsp=(68)\frac{4}{3.6}=75.6\ kg\frac{m}{s}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS