if weight of object on earth is 29.4 n and when we release this object is from 20m height .what is its kinetic energy at the time of collision with moon surface
1
Expert's answer
2019-10-07T10:45:49-0400
Weight on Earth=29.4N
So mass of object=9.829.4=3Kg
Potential energy on moon=3×1.62×20=97.2J
Whole potential energy is converted into the kinetic energy when the object collides with the surface of moon.
Hence kinetic energy at the time of collision=97.2J
Finding a professional expert in "partial differential equations" in the advanced level is difficult.
You can find this expert in "Assignmentexpert.com" with confidence.
Exceptional experts! I appreciate your help. God bless you!
Comments