Question #95865
What initial velocity would be necessary for a projectile to be launched off a 50m high cliff so that it would produce a range of 473.67m and have a total time aloft of 8.04s. (g= 10N/kg)
1
Expert's answer
2019-10-07T10:40:54-0400

Horizontal component of velocity:


vx=Rt=473.678.04=58.91msv_x=\frac{R}{t}=\frac{ 473.67}{8.04}=58.91\frac{m}{s}0=h+vyt0.5gt20=h+v_yt-0.5gt^2

0=50+vy(8.04)0.5(10)(8.04)20=50+v_y(8.04)-0.5(10)(8.04)^2

Vertical component of velocity:


vy=33.98msv_y=33.98\frac{m}{s}

The magnitude:


v=58.912+33.982=68.0msv=\sqrt{58.91^2+33.98^2}=68.0\frac{m}{s}

The direction:


θ=arctan33.9858.91=30.0°\theta=\arctan{\frac{33.98}{58.91}}=30.0\degree


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS